ଓଡ଼ିଶା ଆବାସ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଫର୍ମ | Odisha Resident Certificate Application Form

odisha residential certificate | residence certificate pdf download | resident certificate application form | residential certificate pdf | how to get residence certificate in odisha | resident certificate online apply odisha ଓଡିଶା ରେସିଡେନ୍ସ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଫର୍ମ ପିଡିଏଫ୍ – ରାଜ୍ୟରେ ଯେକ government ଣସି ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦରକାର, ଡୋମିକାଇଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ବିନା ଆପଣ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ |

To read this post in english language click here 

ଯଦି ଆପଣ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟରେ ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନକୁ ଆସିଛନ୍ତି | ଏଠାରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଓଡିଶା ଡୋମିକାଇଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ | ତେଣୁ ଆମ ସହିତ ରୁହ … ଏଠାରେ ଓଡିଶା ରେସିଡେଣ୍ଟ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଫର୍ମ ପିଡିଏଫ୍ ବ୍ୟତୀତ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରୁଛୁ | ବୋନାଫାଇଡ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇଁ କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ, କେଉଁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ, ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ ଇତ୍ୟାଦି | ଓଡିଶା ଡୋମିକାଇଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରି ସହଜରେ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ |

Odisha Residence Certificate PDF Form Download

Article Odisha Domicile Certificate Form PDF
Department Revenue Department
Beneficiary State citizens
Official Website Click Here
Direct Link to Download Bonafide Ceritiicate Form in PDF Click Here 

ଓଡିଶା ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍

ଓଡ଼ିଶାର ଡୋମିକାଇଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଜରୁରୀ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଦରକାର ଯାହାକି ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ –
  1. ପରିଚୟର ପ୍ରମାଣ (ଆଧାର କାର୍ଡ / ଭୋଟର ID / PAN କାର୍ଡ / ପାସପୋର୍ଟ ଇତ୍ୟାଦି)
  2. ବୟସର ପ୍ରମାଣ (ଶିକ୍ଷାଗତ ପ୍ରମାଣପତ୍ର / ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ) ଇତ୍ୟାଦି |
  3. ଜମି ପାସବୁକ୍ |
  4. ଆବାସର ପ୍ରମାଣ (ଘର ମାଲିକ / ବ୍ୟାଙ୍କ ପାସବୁକ୍ / ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ / ଟେଲିଫୋନ୍ ବିଲ୍ ସହିତ ଜମି ଚୁକ୍ତି)
  5. ROR ର କପି, ଇତ୍ୟାଦି |
See also  [PDF] राशन कार्ड में नाम जुड़वाने हेतु आवेदन फॉर्म | Ration Card Name Add Form

ଓଡିଶା ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ

ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟର ବାସସ୍ଥାନ / ବାସସ୍ଥାନ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାର ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଛି |
  1. ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦା କେବଳ ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ।
  2. ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ରାଜ୍ୟରେ ରୁହନ୍ତି ତେବେ କେବଳ ସେ ବାସସ୍ଥାନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ |
  3. ଯଦି କ woman ଣସି ମହିଳା ମୂଳତ Odisisha ଓଡିଶାର ନୁହଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଓଡିଶାର ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦା ଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିବାହ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ବାସସ୍ଥାନ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ।
  4. ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପିତାମାତା କିମ୍ବା ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ମାଲିକାନାରେ ଥିବା ଆବାସିକ ପ୍ଲଟ୍ର ରେକର୍ଡଗୁଡିକ ରାଜ୍ୟ ସହିତ ଜଡିତ ହେବା ଉଚିତ୍ |
  5. ଯଦି ଏକ ଶିଶୁ ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରେ | ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଆବଶ୍ୟକ ହେବ |

ଓଡିଶା ରେସିଡେଣ୍ଟ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇଁ କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ

ଆପଣ ଉଭୟ ମୋଡ୍ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଏବଂ ଅଫଲାଇନ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଆମେ ଉଭୟ ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ନିମ୍ନରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛୁ, ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ:- ଓଡ଼ିଶାର ବାସସ୍ଥାନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇଁ ଅନ୍ଲାଇନ୍ରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପଡିବ official website e-District Odisha.
  1. ଏହା ପରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ୱେବସାଇଟରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ |
  2. ବର୍ତ୍ତମାନ ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଲଗ୍ଇନ୍ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବାସିନ୍ଦା ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଖୋଜିବାକୁ ପଡିବ |
  3. ରେସିଡେଣ୍ଟ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ର ବିକଳ୍ପ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପରେ, ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ଫର୍ମ ଖୋଲିବ, ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଫର୍ମକୁ ଯତ୍ନର ସହିତ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ |
  4. ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ବିବରଣୀ ସହିତ ଫର୍ମ ପୁରଣ କରନ୍ତୁ, ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକର ସ୍କାନ୍ ହୋଇଥିବା କପି ଅପଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଦାଖଲ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |
  5. ଆବେଦନ ଫର୍ମରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୋଇଛି ଯେପରିକି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିବରଣୀ, ପିତାମାତାଙ୍କ ବିବରଣୀ, ଜୀବନସାଥୀ ବିବରଣୀ, ଯୋଗାଯୋଗ ବିବରଣୀ, ସ୍ଥାୟୀ ଠିକଣା, ଦାଖଲକାରୀ ବିବରଣୀ, ଉପସ୍ଥାପନା ଠିକଣା, ଜମି ରେକର୍ଡ ବିବରଣୀ, ପ୍ଲଟ୍ ବିବରଣୀ, ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ |
  6. ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅନୁପ୍ରୟୋଗର ସ୍ଥିତିକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିବା ପାଇଁ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ସ୍ଲିପ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ନମ୍ବରର ଏକ ନୋଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ |
ଅଫଲାଇନ୍ ଆବେଦନ:-
  1. ପ୍ରଥମେ, ଉପରୋକ୍ତ ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରି pdf ଫର୍ମ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ |
  2. ଏହି ଫର୍ମକୁ ମୁଦ୍ରଣ କରନ୍ତୁ |
  3. ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ବିବରଣୀ ଫର୍ମରେ ପୁରଣ କରନ୍ତୁ |
  4. ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ କରନ୍ତୁ |
  5. ସମ୍ପୃକ୍ତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିକଟରେ ଫର୍ମ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ |
See also  [Allah Names] अल्लाह के 99 नाम | 99 Names of Allah PDF Download

ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ସମୟ 

ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଜଣେ ରାଜସ୍ୱ ଅଧିକାରୀ ଅଛନ୍ତି, ଯିଏ ସାଧାରଣ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରେଭିନ୍ୟୁ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଯାଞ୍ଚର 15 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି |

Resident Certificate Validity in Odisha

The validity of the certificate is for one year from the date of issue.

ଓଡିଶା ଆବାସ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଆବେଦନ ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ 

  1. ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ Odisha e district.
  2. ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ମୂଳପୃଷ୍ଠାରେ ଥିବା “ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ସ୍ଥିତି” ଲିଙ୍କ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ |
  3. ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ରେଫରେନ୍ସ ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସନ୍ଧାନ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |
  4. ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ଅନୁପ୍ରୟୋଗର ସ୍ଥିତି ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଖୋଲିବ |

Contact Details

Toll-free/contact number for domicile/residence certificate from E District Orissa: – 1800 345 6770/155335 and Send email to, [email protected] and [email protected]

ଓଡିଶା ରେସିଡେନ୍ସ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ pdf କିପରି ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବେ?

ବାସିନ୍ଦା ୱେବସାଇଟରେ ବାସିନ୍ଦା ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ସିଧାସଳଖ ଲିଙ୍କ୍ ଦିଆଯାଇଛି | ଦୟାକରି ସେଠାରୁ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଆପଣ pdf ଫର୍ମାଟରେ ଫର୍ମ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ |

ଓଡିଶା ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ?

ଓଡିଶାର ଡୋମିକାଇଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଜରୁରୀ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଦରକାର ଯାହାକି ନିମ୍ନଲିଖିତ - ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ପରିଚୟ (ଆଧାର କାର୍ଡ / ଭୋଟର ID / ପାନ୍ କାର୍ଡ / ପାସପୋର୍ଟ ଇତ୍ୟାଦି) ବୟସର ପ୍ରମାଣ (ଶିକ୍ଷାଗତ ପ୍ରମାଣପତ୍ର / ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ) ଇତ୍ୟାଦି ଜମି ପାସବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେସିଡେନ୍ସ ଘର ମାଲିକ / ବ୍ୟାଙ୍କ ପାସବୁକ୍ / ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ / ଟେଲିଫୋନ୍ ବିଲ୍ ସହିତ ଜମି ଚୁକ୍ତି) ROR ର କପି ଇତ୍ୟାଦି |

ଓଡିଶାରେ ରେସିଡେଣ୍ଟ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ବ id ଧତା?

ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ର ବ ity ଧତା ପ୍ରଦାନ ତାରିଖ ଠାରୁ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ |

ଓଡିଶା ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଆବେଦନ ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ?

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ଜିଲ୍ଲାର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ମୂଳପୃଷ୍ଠାରେ ଥିବା “ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ସ୍ଥିତି” ଲିଙ୍କ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ରେଫରେନ୍ସ ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସନ୍ଧାନ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ଅନୁପ୍ରୟୋଗର ସ୍ଥିତି ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଖୋଲିବ |

 

Leave a Reply